Prognoza walutowa Money.pl na 2014 ro

Pierwsze trzy miesiące 2014 roku nie powinny przynieść większych wahań na rynku walutowym. Te pojawią się dopiero w drugim kwartale. Dotyczyć będą jednak przede wszystkim dolara. Jak prognozują analitycy przepytani przez Money.pl, o ile na koniec pierwszego kwartału będzie trzeba za niego zapłacić 3,14 złotego, to już po kolejnych trzech miesiącach cena pójdzie w górę o 10 groszy.

Źródło: Money.pl na podstawie średnich prognoz analityków.

– Rok 2014 będzie rokiem dolara. Większy popyt na tę walutę zapewni zarówno poprawa sytuacji gospodarczej USA, jak i normalizacja polityki monetarnej Fed – komentuje w Money.pl Marcin Kiepas, główny analityk walutowy Admiral Markets.

W przypadku euro i franka skala zmian będzie nieco mniejsza. Te jednak – odwrotnie niż w przypadku dolara – powinny pojawić się już w najbliższych miesiącach. Z prognoz analityków wynika, że będzie to czas umacniania się europejskiej waluty, a co za tym idzie, również i franka. Tylko w styczniu euro może podrożeć nawet o 4 grosze.

Najwyższej ceny za euro wśród analityków spodziewa się Damian Rosiński z Domu Maklerskiego AFS. Prognozuje on wzrost o około 1,7 procent. – Nie jestem optymistą jeśli chodzi o złotego. Popyt na naszą walutę generuje głównie rynek obligacji. Tymczasem światowa gospodarka będzie w początkowej fazie ożywienia, więc rynki długu raczej pójdą w odstawkę – tłumaczy w Money.pl Rosiński.

Negatywne nastroje studzi jednak Marcin Kiepas. – Przyspieszenie wzrostu gospodarczego w Polsce pozytywnie przełoży się na notowania – tłumaczy. Jego zdaniem na koniec czerwca wartość euro wręcz spadnie – o 1,2 procent.

Eksperci są jednak zgodni, że siła chwilowych wahań krajowej waluty z czasem będzie coraz mniejsza. – Ten rok przyniesie stabilizację. Nie ma bowiem na horyzoncie czynników, które mogłyby wywołać duże wahania złotego – dodaje Marcin Kiepas.
Procentowa zmiana wartości najważniejszych walut w 2013 roku

Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Takie uspokojenie to nowość w porównaniu chociażby do 2013 roku. Złoty co prawda zakończył go blisko poziomu z końca 2012 roku, ale chwilami zmiana wartości w stosunku do dolara wynosiła niemal 9 procent. Ostatecznie amerykańska waluta straciła ponad 2,5 procent. O symboliczne 0,03 procent w dół poleciał też frank. Zyskało za to euro – 1,6 procent.

Jakie wydarzenia będą miały największy wpływ na krajową walutę? – Inwestorzy podejmują swoje decyzje mniej przez pryzmat sytuacji gospodarczej w kraju, a bardziej nastrojów na rynkach globalnych – tłumaczy Marcin Kiepas. Tymczasem kluczową dla notowań walut jest obecnie wciąż kwestia decyzji podejmowanych przez amerykański bank centralny w sprawie programu skupu obligacji, znanego jako QE3.

Fed od września 2012 roku zamienia obligacje o wartości 85 miliardów dolarów na gotówkę. W sumie wpompował już w rynek 1,3 biliona dolarów. Jeśli podzielić tę kwotę na liczbę Amerykanów, da to astronomiczny wynik około 4,2 tysiąca dolarów na osobę.

Rezerwa Federalna pod koniec roku zaczęła jednak wychodzić z programu luzowania ilościowego. Fed pomniejszył zakup obligacji skarbowych o 5 miliardów do 40 miliardów dolarów i o tyle samo środki na zamianę obligacji hipotecznych (MBS) do 35 miliardów dolarów. Stało się tak po serii bardzo dobrych danych ekonomicznych, zwłaszcza jeśli chodzi o rynek pracy.

Pewien wpływ na decyzję Fed miało też osiągnięte porozumienie budżetowe w USA. Szefowie komisji Izby Reprezentantów i Senatu ustalili tegoroczny plan wydatków, co oznacza, że kryzys budżetowy w USA został zażegnany. Amerykanie odczuli jego skutki w październiku, kiedy na 16 dni sparaliżowane zostały prace rządu, a setki tysięcy pracowników federalnych musiały wziąć przymusowe urlopy.

Prawdopodobnie nie będzie też szturmu na popularną ostatnio, wirtualną walutę bitcoin. Kiedy jednak cena przekroczyła tysiąc dolarów za e-monetę, inwestorzy zaczęli w pośpiechu realizować zyski. Wystarczyła plotka o ataku hakerskim na jeden z serwerów lub informacja, że sieć handlowa przestała akceptować płatności bitcoinem. Do tej pory kurs nie może dobić do rekordów z końcówki listopada.
Notowania bitcoina w 2013 roku

Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych