Myśli o pieniądzach, oszczędzaniu i inwestowaniu

Koniec roku to czas podsumowań i snucia planów. Ale to także czas, który warto poświęcić na refleksje i przemyślenia, które mogą nam pomóc zarówno w określaniu swoich celów, jak i sposobów ich osiągania. Na co dzień myślimy najczęściej o sprawach bieżących i najpilniejszych, a niekoniecznie o najważniejszych, czyli tych, które mogą ukierunkować nasze działania i dać siłę do tego, by konsekwentnie je realizować.

Oprócz tradycyjnego przeglądu, co najbardziej opłacało się w mijającym roku i rad dotyczących tego, w co zainwestować w przyszłym, oprócz przekonywania o konieczności oszczędzania i informowania o możliwościach lokowania pieniędzy i inwestowania, postanowiliśmy zaprezentować zbiór „złotych myśli” ludzi znanych i mniej znanych, inwestorów, biznesmenów, filozofów. Warto je poznać, a jeszcze bardziej warto z nich skorzystać. Nie zrażamy się złośliwym stw ierdzeniem Jonathana Swifta, że nikt nie przyjmuje rad, ale każdy przyjąłby pieniądze i nie mniej kąśliwą uwagą Woltera, że o wiele łatwiej pisać o pieniądzach, niż je zarobić.

O pieniądzach

Problem pieniędzy towarzyszy nam przez cały czas, wywierając na nasze życie wpływ tak silny i stały, jak żaden inny czynnik warunkujący naszą egzystencję – Jacob Needleman.

Pieniądze są dobrym sługą, ale złym panem – przysłowie francuskie.

To nie od ilości zarobionych pieniędzy zależy jakość twojego myślenia i życia, ale od jakości twojego myślenia zależy ilość pieniędzy, które zatrzymasz i jakość twojego życia – Rober Krool.

Inteligencję człowieka można zobaczyć w tym, jak zarabia pieniądze. Jego mądrość w tym, jak je wydaje – przysłowie greckie.

Nasze życie jest piekłem nie dlatego, że pieniądze są dla nas tak ważne, ale dlatego, że nie są wystarczająco ważne – Jacob Needleman.

Pieniądze to nie wszystko, ale dużo pieniędzy to już coś – Bernard Shaw.

Nic nie jest słodsze od miodu, prócz pieniędzy – Benjamin Franklin.

Są rzeczy ważniejsze od pieniędzy, tylko trzeba mieć pieniądze, żeby je kupić – Prosper Merimee.

To nie pieniądze dają szczęście, ale to, co dzięki nim możesz zrobić ze swoim życiem – Lois P. Frankel.

Pieniądzom trzeba rozkazywać, a nie służyć – Seneka.

Młodym ludziom wydaje się, że pieniądze są najważniejszą rzeczą w życiu. Gdy się zestarzeją, są tego pewni – Oskar Wilde.

Istnieje tylko jedna grupa ludzi, którzy więcej myślą o pieniądzach niż bogaci. Są nimi ubodzy – Oskar Wilde.

Najtrudniej dźwigać pusty portfel – Harry Kemelman.

Dojrzali w większości dziedzin naszego życia, w kontakcie z pieniędzmi stajemy się nadętymi pętakami – William Bloom.

Skoro pracujesz na swoje pieniądze co najmniej czterdzieści godzin tygodniowo, to skrajną nieodpowiedzialnością jest niepoświęcanie im uwagi – Suze Orman.

O oszczędzaniu

Za późno jest oszczędzać, gdy widać dno – Hezjod.

Ucieka nędza przed tym co oszczędza, a kto trwoni, wkrótce ją dogoni – Aleksander Fredro.

Bogacze nigdy nie marnują nawet grosza. Tylko biedni są do tego zdolni – Paolo Coelho.

Im tłuściejsza jest kuchnia, tym chudszy bywa testament – Benjami Franklin.

Jeśli kupujesz zbyteczne rzeczy, będziesz wkrótce sprzedawać te, co ci są niezbędnie potrzebne – Benjamin Franklin.

Sposób na to, by każdy miał pełne kieszenie: wydawaj zawsze grosz mniej, niż zarabiasz – Benjamin Franklin.

Niektórzy ludzie są tak oszczędni, jakby mieli wiecznie żyć, inni tak rozrzutni, jakby mieli natychmiast umrzeć – Arystoteles.

Pieniędzy można nie mieć w młodości. Ale nie na starość – Tennessee Williams.

Człowiek wydaje pieniądze, których nie ma, na rzeczy, których nie potrzebuje, by imponować ludziom, których nie lubi – Danny Kaye.

Mało, często powtarzane, stanowi wiele. Strzeżcie się drobnych wydatków – dosyć jest dla wody małego otworu, by wielki zatopiła okręt – Benjamin Franklin.

Dyscyplina jest matką dobrobytu – Ajschylos.

Odkładajcie każdą część swoich zarobków, którą możecie odłożyć. Jeśli to konieczne, planujcie wydatki, byście mogli odkładać. Szybko zobaczycie, jak wspaniałym uczuciem jest mieć skarby, których pragniecie – George S. Clason.

Nie mylcie niezbędnych wydatków z pożądaniami. Każdy z was i członków waszych rodzin ma więcej pożądań niż zarobków na ich zaspokojenie. Dlatego wszystkie zarobki wydane na zaspokojenie pożądań szybko się rozchodzą, a pożądania znów są niezaspokojone – George S. Clason.

Kto wydaje więcej niż zarabia, wpada w pułapkę niepotrzebnych zachcianek, z której szybko dostaje się na dno kłopotów i upokorzenia – Robert Kiyosaki.

Oszczędni nie traktują zakupów jak rozrywki. Nie idą na nie, by poczuć się lepiej. Oszczędzający byli na wielu wyprzedażach, nic nie kupując. Kiedy mają wydać pieniądze, najpierw pytają siebie: czy naprawdę tego potrzebuję? Oszczędni odkładają pieniądze na deszczowe dni i nie panikują, kiedy dach zaczyna przeciekać – Sarah Ban Breathnach.

O inwestowaniu

Jest tylko jeden sposób, który pozwoli ci utrzymać bogactwo: wydawaj mniej niż zarabiasz, a różnicę inwestuj – Ayn Rand.

Jeśli zaczniesz oszczędzać i inwestować dostatecznie wcześnie, dojdziesz do punktu, kiedy utrzymywać cię będą twoje pieniądze. To tak, jakby mieć bogatego wujka lub ciocię wysyłających gotówkę, pokrywającą twoje potrzeby aż do końca życia, a ty nie musisz nawet wysyłać listu z podziękowaniami ani odwiedzać ich na urodziny – Peter Lynch, John Rothschild.

W długim okresie giełda przyniesie zyski. W XX wieku Stany Zjednoczone przetrwały dwie wojny światowe i inne konflikty zbrojne, Wielki Kryzys i z tuzin mniejszych recesji i okresów paniki na rynkach finansowych, wstrząs związany z kryzysem paliwowym, epidemię grypy oraz rezygnację skompromitowanego prezydenta. A indeks Dow Jones wzrósł z 66 do 11497 punktów – Warren Buffett.

Nie trzeba być wybitnym naukowcem. Inwestowanie to nie gra, w której facet o ilorazie inteligencji 160 wygrywa z innym o ilorazie 130. Najważniejszy jest rozsądek – Warren Buffett.

Jeśli pragniesz być bogatym, musisz pozwolić pieniądzom pracować na ciebie. To, co otrzymujesz za swoją pracę, jest niczym w porównaniu z tym, co możesz zarobić pozwalając swoim pieniądzom zarabiać pieniądze – John D. Rockefeller.

Lepiej jest godzinę pomyśleć o swoich pieniądzach, niż tydzień na nie pracować – Andre Costolany.

Wall Street to jedyne miejsce, do którego przyjeżdżają ludzie w Rolls-Royce’ach po poradę do tych, którzy dojeżdżają tam metrem – Warren Buffett.

Inwestor powinien pamiętać, że emocje są jego wrogiem. Jeśli jednak upiera się, by wejść na rynek akcji, powinien kierować się strachem, gdy inni są chciwi i być chciwym, gdy inni się boją – Warren Buffett.

Większość ludzi nigdy nie wygrywa, gdyż bardzo boi się przegrać. Uczymy się chodzić upadając. Jeśli nigdy nie upadniemy, nigdy nie będziemy chodzić. Większość ludzi nie jest bogata, gdyż boją się przegranej – Robert Kiyosaki.

Chciwość i strach mogą w każdej chwili spowodować twoją porażkę. Powinieneś się kierować rozumem, a nie emocjami. Inwestor, który z powodu zysków traci głowę, przypomina adwokata, zaczynającego obliczać swoje honorarium w trakcie trwania procesu. Natomiast inwestor pokonany przez straty przypomina chirurga mdlejącego na widok krwi – Aleksander Elder.

Nasze podejście do inwestowania zakłada osiąganie zysków raczej na braku zmian, niż na zmianie. Guma do żucia Wrigley to przykład takiego braku zmian. Nie sądzę, by Internet mógł jej w jakiś sposób zaszkodzić – Warren Buffett.

Oczekiwana przez inwestora wielkość zysku powinna zależeć od tego, czy woli dobrze jeść, czy spać – J. Kenfield Morley.

Październik? To jeden z najbardziej niebezpiecznych miesięcy do inwestowania na giełdzie. Pozostałe to lipiec, styczeń, wrzesień, kwiecień, listopad, maj, marzec, czerwiec, grudzień, sierpień i luty – Mark Twain.

Na giełdzie za jednomyślność płaci się bardzo wysoką cenę – Warren Buffett.

Cały sekret sukcesu na giełdzie polega na tym, by tracić jak najmniej wtedy, gdy nie ma się racji – William O’Neil.

Przy wyborze korzystano między innymi z publikacji „Myśl i działaj dla przyszłości” w opracowaniu Jolanty Szwalbe.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych