Pięć kroków do bezpiecznych płatności kartą w sieci

Szał świątecznych zakupów nabiera tempa. Okres żniw nadchodzi nie tylko wśród sprzedawców, ale być może także wśród internetowych oszustów. Dlatego w pięciu krokach podpowiadamy, jak nie dać uśpić swojej czujności płacąc kartą za prezenty w sieci.

Niekiedy długa lista świątecznych prezentów, chęć znalezienia najtańszej oferty czy presja czasu potrafią wpędzić w spore problemy. Lista grzechów podczas zakupu świątecznych prezentów przez internet nie ogranicza się wyłącznie do przekroczenia ustalonego budżetu, ale może zawierać także wybór nieodpowiedniego sprzedawcy lub brak wystarczającej dbałości o bezpieczeństwo transakcji. Ten ostatni punkt ma szczególne znaczenie, jeśli płatność dokonywana jest kartą. Wobec tego radzimy jak bezpiecznie płacić za internetowe zakupy.

Wybieraj zaufanych sprzedawców

O bezpieczeństwo płatności należy zadbać już na etapie wyboru kontrahenta. Decydując się na zakupy w renomowanym sklepie istotnie zmniejsza się bowiem ryzyko oszustwa. Dlatego nie mniej ważne od ceny powinny być także opinie o sprzedającym (zaczerpnięte na przykład z porównywarek cen lub innego systemu komentarzy). Istotne znaczenie powinien mieć także nie budzący wątpliwości regulamin zakupów.

Dbaj o bezpieczeństwo komputera

Z całą stanowczością należy podkreślić, że podczas internetowych zakupów nie należy korzystać z ogólnodostępnych komputerów (np. uczelnia, biblioteka, kawiarenka internetowa, itp.) oraz publicznych sieci bezprzewodowego internetu. Natomiast komputer służący do internetowych zakupów powinien być wyposażony w aktualne oprogramowanie antywirusowe oraz najświeższą wersję przeglądarki internetowej.

Dane karty wpisuj tylko na zaufanych stronach

W celu realizacji płatności zwykle klient zostaje przekierowany na stronę zewnętrznej firmy, która świadczy usługi rozliczeniowe. Dzięki temu dane karty (jej numer, data ważności i kod CVV2/CVC2) nie zostają udostępnione sprzedawcy, a są wykorzystane przez wyspecjalizowany podmiot wyłącznie w celu dokonania płatności. Należy upewnić się jednak, że strona, na którą zostajemy przekierowani nie jest sfałszowana. W tym celu trzeba sprawdzić czy wykorzystuje ona odpowiedni certyfikat. Rozpoznamy to po ikonie kłódki w pasku adresu przeglądarki oraz po tym, że adres rozpoczyna się nie od popularnego http://, a od https://

Pomyśl o dodatkowych zabezpieczeniach

Warto pomyśleć o karcie, która do internetowych płatności wymaga dodatkowej weryfikacji poza wpisaniem trzech podstawowych informacji (numer, data ważności, kod CVV2/CVC2), które znajdują się na plastiku i mogą zostać podejrzane przez niepowołaną osobę. Aby zapobiec tego typu oszukańczym transakcjom coraz częściej wykonanie internetowych płatności kartą wymaga także zatwierdzenia jednorazowym kodem otrzymanym w wiadomości SMS. Jest to technologia 3D Secure, która w zależności od organizacji płatniczej może nosić nazwę MasterCard SecureCode lub Verified by Visa.

Rozważ inną formę płatności

Jeśli wciąż masz obawy związane z płaceniem kartą za internetowe zakupy, to zamiast z nich całkowicie rezygnować rozważ inną metodę płatności. Może to być tradycyjny przelew, przelew typu pay-by-link (sklep przekierowuje nas automatycznie do banku, gdzie wypełniony formularz czeka już tylko na potwierdzenie), płatność za pomocą karty przedpłaconej (można ją doładować wyłącznie kwotą niezbędną do przeprowadzenia transakcji) lub jedna z metod płatności oparta na pośrednikach typu PayPal. Warto pamiętać, że wciąż pozostaje możliwość płatności przy odbiorze, co może mieć szczególne znaczenie podczas zakupów w sklepie o wątpliwej renomie.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych