Miliony oszczędności dzięki niskim stopom procentowym

Rada Polityki Pieniężnej w listopadzie nie ruszyła stóp. Podstawowa pozostaje na rekordowo niskim poziomie 2,5 pkt. proc. Dzięki temu klienci oszczędzają miliony na obsłudze kredytów mieszkaniowych.

Rada Polityki Pieniężnej czwarty miesiąc z kolei utrzymała referencyjną stopę procentową na poziomie 2,5 proc. W efekcie najpopularniejszy w obliczaniu oprocentowania kredytów mieszkaniowych trzymiesięczny WIBOR od ponad pięciu miesięcy wynosi około 2,7 proc. Zapowiada się, że długo jeszcze nie przebije pułapu 3 proc.

Średniomiesięczna stawka WIBOR 3M

Źródło: Money.pl.

Prognozujące stawki WIBOR kontrakty FRA pokazują, że dopiero za dziewięć miesięcy zacznie się częściej mówić o podwyżce stóp procentowych. Inwestorzy przewidują, że wówczas WIBOR 3M (w okresie sierpień – październik przyszłego roku) wzrośnie nieznacznie, bo do około 2,8 proc. Biorąc pod uwagę, że zachowanie WIBOR wyprzedza ruchy Rady Polityki Pieniężnej do samej podwyżki, nie wyższej niż o 0,25 p.p., najwcześniej dojdzie pod koniec 2014 r. Tymczasem jeszcze miesiąc temu, z notowań FRA można było wyczytać, że wzrost stóp procentowych jest nieunikniony na początku drugiej połowy przyszłego roku.

Niższy WIBOR o 0,25 proc. daje 23 mln zł niższe raty

Każdy miesiąc z wyjątkowo niskimi jak na polskie warunki stopami procentowymi, oznacza dla osób obsługujących kredyty mieszkaniowe niebagatelne oszczędności. Przy WIBOR-ze 2,7 proc. obsługa 172,3 mld zł kredytów na nieruchomości zaciągniętych przez gospodarstwa domowe kosztuje o 23 mln zł miesięcznie mniej niż gdyby WIBOR ten wynosił 2,95 proc. – a takiego można by się było spodziewać przy podstawowej stopie procentowej w wysokości 2,75 proc.

W porównaniu z 4 proc. stawką WIBOR 3M obowiązująca na początku roku oszczędności można już szacować w setkach milionów, miesięcznie około 120 mln zł. Do obliczeń przyjęliśmy 20-letni okres spłaty 172,3 mld zł zadłużenia (złotowe kredyty gospodarstw domowych na nieruchomości z końca września) z marżą 1,7 p.p.

Rosną marże i pożyczenie 100 tys. zł kosztuje już miesięcznie 501 zł

Powody do zadowolenia z niskich stóp procentowych mają również dopiero zaciągający kredyty. Na każde 100 tys. zł 30-letniego kredytu przeciętnie przypada dziś jedynie 501 zł raty. Przy 25-letnim okresie spłaty rata od 100 tys. zł to 550 zł. Kwoty te nie przerażają tak jak rok temu, gdy ze względu na przekraczający 4,6 proc. WIBOR były wyższe o 100 zł.

Należy jednak dodać, że dzisiejsze raty przebiły jednak te dostępne jeszcze we wrześniu tego roku. Mimo że stopy procentowe pozostają bez zmian, to już marże kredytów mieszkaniowych powoli, ale systematycznie rosną. Obecnie przeciętna marża dla kredytu złotowego na 90 proc. wartości nieruchomości zbliża się do 1,7 p.p. wobec niecałych 1,6 p.p. obowiązujących w wakacje i tuż po.

Niższe raty nie przełożyły się również na gwałtowny spadek minimalnych dochodów koniecznych do pożyczenia zaplanowanej kwoty. Na początku roku przy stawce WIBOR w wysokości 4 proc. trzyosobowa rodzina do pożyczenia 270 tys. zł na mieszkanie za 300 tys. zł, na okres 25 lat musiała zarabiać przeciętnie minimum 4059 zł teraz choć WIBOR spadł do 2,7 proc. jest to tylko o 100 zł mniej. Tymczasem średnia rata opisywanego kredytu spadła o prawie 200 zł. W styczniu wynosiła 1673 zł (marża 1,59 p.p.), a teraz 1479 zł (marża 1,66 p.p.).

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych