PKP S.A. sprzedało w ciągu ostatniego roku nieruchomości za 345 mln zł

26 dworców przekazanych samorządom od początku 2013, oszczędności na poziomie 12 mln zł przy likwidacji zbędnego mienia, wynajęcie 3800 m2 powierzchni komercyjnych na dworcach, prawie 20 obiektów zmodernizowanych w tym roku – to efekty wprowadzanych zmian w zarządzaniu nieruchomościami w PKP S.A.

Obecnie PKP S.A. zarządza ponad 2500 dworcami, z czego ok. 600 obsługuje ruch pasażerski pociągów.

– Działający od początku roku Pion Nieruchomości realizuje założone plany: mimo niesprzyjającej sytuacji rynkowej sprzedajemy nieruchomości, poprawiamy jakość zarządzania generując wymierne oszczędności, komercjalizujemy powierzchnie oraz modernizujemy dworce. I wreszcie – dbamy o klienta poprzez instytucję menadżera dworca, działającego już na 11 obiektach – mówi Jarosław Bator, dyrektor zarządzający Pionem Nieruchomości.

W ciągu ostatniego roku PKP S.A. sprzedało nieruchomości za 345 mln zł. W okresie od stycznia do maja 2013 roku sprzedaż wzrosła o 96 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku i wyniosła 38,3 mln zł. Plan sprzedaży na 2013 rok zakłada uzyskanie z tego tytułu 170 mln zł. Jesienią ruszą przetargi kluczowych nieruchomości, m.in. w Jachrance (13,8 mln zł), przy ulicy Wawelskiej w Warszawie (6,7 mln zł).

PKP S.A. przekazuje także nieużywane w ruchu kolejowym dworce na rzecz samorządów – od początku 2013 roku 26 obiektów trafiło w ręce samorządów (wzrost o 76 proc. rdr). Pozwoliło to obniżyć koszty funkcjonowania PKP SA o 626 tys zł. Podobny cel mają optymalizacje związane z likwidacją niepotrzebnego mienia.

– Centralizacja przetargów w zakresie usług wyburzeniowych przyniosła 12 mln zł oszczędności w stosunku do 2012 roku, ograniczyliśmy średni koszt wyburzenia obiektu o 18 tys zł do 2,7 tys zł. – mówi Jarosław Bator.

15 nowych dworców do końca roku

W pierwszym półroczu 2013 roku oddano do użytku 4 zmodernizowane dworce kolejowe, a do końca roku liczba ta powiększy się o kolejnych 15 obiektów, w tym tak ważnych, jak dworzec w Krakowie.

– Do końca listopada zakończymy instalację nowych urządzeń na największym dworcu w kraju – Dworcu Centralnym w Warszawie: wymienione zostanie 10 ciągów schodów ruchomy oraz zamontowane zostaną trzy platformy dla osób niepełnosprawnych. W lipcu wybraliśmy wykonawcę na przeprowadzenie robót uszczelniających dylatacji w części zachodniej dworca, co wyeliminuje przecieki na perony – mówi Jarosław Bator.

Tysiąc pasażerów w Biurze Dworca, cztery tysiące zapytań

Uruchomiona zimą funkcja menadżera dworca funkcjonuje już na 11 dworcach, na 7 działają Biura Dworca.

– Po pierwszych miesiącach funkcjonowania biur dworca możemy powiedzieć, że pasażerowie i klienci korzystają z tej formy kontaktu. Tygodniowo ok. tysiąca pasażerów odwiedza biura, a w ciągu miesiąca otrzymujemy tą drogą ok. 4 tys zapytań. – mówi Szymon Konop, dyrektor departamentu inwestycji w PKP S.A.

Od początku roku przyspiesza także proces komercjalizacji dworców – w tym okresie podpisano umowy na wynajęcie 3800m2, a na największych dworcach podniesiono poziom wynajęcia lokali o 15 proc.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych